پنج شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰, ۰۶:۰۳
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

رییس ساتبا در در دومین همایش اینترسولار مطرح کرد؛انعقاد 2100 مگاوات قرارداد تضمینی خرید برق و 400 مگاوات تولید برق حاصل اقدامات ساتبا در دو سال اخیر

رییس ساتبا در در دومین همایش اینترسولار مطرح کرد؛انعقاد 2100 مگاوات قرارداد تضمینی خرید برق و 400 مگاوات تولید برق حاصل اقدامات ساتبا در دو سال اخیر
دومین همایش اینترسولار (ایران سولار) با حضور شرکت های فعال در زمینۀ انرژی خورشیدی برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط ­عمومی سازمان انرژی­های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا):

            به­ منظور بررسی اهداف و سیاست­ های دولت در زمینۀ انرژی ­های تجدیدپذیر دومین همایش اینترسولار (ایران سولار) با حضور شرکت­ های ایرانی و خارجی مطرح در حوزۀ انرژی خورشیدی در تاریخ 30 آبان­ماه سال جاری در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

            براساس این گزارش: دکتر سیدمحمد صادق ­زاده معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی­ های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا) در این همایش درخصوص سیاست­ های توسعۀ انرژی­ های تجدیدپذیر در ایران به ایراد سخنرانی و تشریح برنامه­ های این سازمان در زمینۀ سیستم خرید تضمینی برق در راستای دست ­یابی به هدف 5 هزار مگاوات برق تجدیدپذیر در ایران پرداخت. 

وی گفت؛ ساتبا اولین سازمانی است که فعالیت ­ها و برنامه ­های آن به ­صورت بنیادین بر مبنای مردم شکل گرفته و یادآور شد که اگر نیروگاهی به ­صورت دولتی احداث شود و در آن آحاد مردم و شرکت ­های دانش­ بنیان حضور نداشته باشند هیچ­گاه خصوصی نخواهند شد و به همین دلیل یکی از عمده­ ترین سیاست ­های ساتبا در این خصوص بدون هیچ ­گونه گزینش و تبعیضی ایجاد حقوق و برخورد مساوی با همۀ اقشار علاقه­ مند ورود به حوزۀ انرژی بوده است.

بنابراین گزارش: رییس ساتبا در ادامۀ بیاناتش افزود؛ برنامه ­های این سازمان در دو سال اخیر در زمینۀ خرید تضمینی برق منجر به ایجاد 2100 مگاوات قرارداد تضمینی برق بین ساتبا و دیگر شرکت ­های علاقه­ مند در این زمینه به امضاء رسیده است. وی گفت؛ از زمان تأسیس ساتبا تاکنون درخواست ­های زیادی در حوزۀ احداث نیروگاه­ های تجدیدپذیر و خرید تضمینی برق دریافت شده است. در کشور آلمان 40 درصد صدور پروانه ­ها تبدیل به ساخت نیروگاه می ­شود درحالی­که در کشور ما به دلیل نو بودن این فعالیت و سختی شرایط 10 درصد این صدور پروانه­ ها تبدیل به ساخت نیروگاه شده است که امید است با کمک مردم و بخش خصوصی به هدف 5 هزار مگاوات تولید برق تجدیدپذیر مصوب مجلس دسترسی یابیم.

به نقل از این گزارش: دکتر صادق­ زاده دربارۀ سهم تجدیدپذیر در سرمایه­گذاری ­های انرژی گفت؛ در حوزۀ تجدیدپذیرها حدود 4000 میلیون دلار تقاضای سرمایه­گذاری در انرژی­های تجدیدپذیر داشته ­ایم که رقمی بسیار امیدوارکننده است. این رقم نزدیک به 40% تقاضای سرمایه­ گذاری انرژی در سال گذشته بوده که نشان ­دهندۀ پتانسیل بسیار بالای انرژی تجدیدپذیر در کشور می ­باشد. تا به امروز نزدیک به 2/1 میلیارد دلار انتقال سرمایه صورت گرفته و نزدیک به 15 هزار اشتغال ایجاد شده که امیدواریم در آینده این رقم به 100 هزار و یا بیش ­تر افزایش یابد.

بنابراین گزارش: ایشان در ادامه افزود؛ انرژی­ های تجدیدپذیر سال­ها ست که از حالت آزمایشگاهی و دانشگاهی خارج شده و تنها کشورها به دلیل حفظ محیط زیست به آن نزدیک نمی ­شوند. دکتر صادق ­زاده افزود برای کشور ما که اولین دارندۀ ذخیرۀ هیدروکربن و تولیدکنندۀ انرژی است، انرژی ­های تجدیدپذیر اهمیتی دوچندان دارد.

وی گفت؛ ما نیاز داریم که تنوع منابع تولید انرژی خود را زیاد کنیم که سوزاندن نفت و گاز که 2500 محصول مختلف حاصل آن است نشان ­دهندۀ ارزش مهم این منابع می­باشد. همان­ گونه که ما منابع ارزشمندی مثل طلا و مس را از بین نمی­بریم باید به سمت مسیری برویم که نفت و گاز خود را نیز در راه­های مهم­تری مصرف کنیم. اگر می ­خواهیم به قیمت سه سنت برای تولید برق تجدیدپذیر برسیم نیاز داریم که مشکلات موجود را شناسایی و ریشه­ کن کنیم.

            این گزارش می ­افزاید: معاون وزیر نیرو و رییس ساتبا در خاتمۀ سخنانش گفت؛ یک دفتر تازه در این سازمان ایجاد شده که وظیفۀ آن هماهنگی بین دستگاهی است و امیدواریم با ایجاد این دفتر، مشکلات موجود در زمینۀ امور اراضی و دیگر بخش­ها حل شود.
دفتر روابط ­عمومی سازمان انرژی­های تجدیدپذیر و بهره ­وری انرژی برق (ساتبا):
۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۳۳
تعداد کلیک: ۱,۳۹۴
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.