یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰, ۰۶:۳۵
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

سرمایه تجدیدپذیرها کجا رفت؟

سرمایه تجدیدپذیرها کجا رفت؟
رییس سازمان انرژی ‌های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: یکی از نگرانی ‌های صنعت انرژی ‌های تجدیدپذیر این است که مبلغ مقرر شده که از سمت عوارض برق برای توسعه برق روستایی و تجدیدپذیرها در نظر گرفته شده به این دو بخش تعلق نگیرد و در مباحث دیگر هزینه شود.

به گزارش ایسنا، محمد صادق ‌زاده در نشستی خبری در هفدهمین نمایشگاه بین‌ المللی صنعت برق با بیان این که مجلس شورای اسلامی یک بسته قانونی برای توسعه تجدیدپذیرها در نظر گرفته که باید به صورت یکجا اجرایی شود، اظهار کرد: وزارت نیرو مکلف شده که طبق برنامه ششم توسعه ۵۰۰۰ مگاوات برق را از طریق انرژی ‌های تجدیدپذیر ایجاد کند و براساس قانون مجلس شورای اسلامی منابع مالی برای احداث این نیروگاه ‌ها نیز مشخص شده است.

به گفته وی، مجلس مقرر کرده تا مبلغی برای عوارض برق به منظور توسعه برق روستایی و توسعه تجدیدپذیرها دریافت شود که میزان مبلغ پیش بینی شده ۱۱۰۰ میلیارد تومان است که بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان آن از مردم دریافت شده است.

رییس سازمان انرژی ‌های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) افزود: آنچه موجب نگرانی ما شده این است که این منابع به جای استفاده دراین دو موضوع از مسیر خود منحرف و در جای دیگری هزینه شود.

صادق ‌زاده ضمن امیدواری از این مساله که سازمان برنامه و بودجه نسبت به تاخیر پیش آمده دراین موضوع اقدام کند، گفت: تاکنون تنها ۳۴ میلیارد تومان از طرف خزانه پرداخت شده که در قیاس با ۵۰۰ میلیارد تومانی که از مردم اخذ شده است مبلغ بسیار کمی است.

وی با بیان این که مجلس در قانون تاکید کرده که ۱۰۰ درصد منابع حاصل صرف این دو موضوع یعنی توسعه برق‌ رسانی و تجدیدپذیرها شود، ادامه داد: در حال حاضر از مجاری قانونی این موضوع را پیگیری می‌کنیم حتی اگر تا اسفندماه نیز این مبلغ تخصیص یابد کار به صورت قانونی انجام شده، اما نگرانی ما این است که بخش خصوصی و مشترکان در این مدت نشود.

رییس سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره‌ وری انرژی برق (ساتبا) با بیان این که پولی که از مردم برای این دو مهم اخذ شده باید در همان مسیر نیز هزینه شود، لذا امیدواریم که مشکل پیش آمده در عدم تخصیص منابع به زودی برطرف و تجدیدپذیرها بتوانند سیر توسعه‌ ای خود را پیش ببرند.

صادق ‌زاده میانگین تعرفه تجدیدپذیرها در کشور را ۳۷۰ تومان برای هر کیلووات ساعت دانست و افزود: خرید تضمینی طی قرارداد ۲۰ ساله انجام می ‌شود و هر ساله نیز متناسب با تورم داخلی ۳۰ درصد و براساس تورم نرخ ارز ۷۰ درصد افزایش می ‌یابد، بنابراین احداث کننده می ‌تواند مطمئن باشد که پول پرداختی بازگشت به سرمایه دارد.

وی بهترین زمان بازگشت به سرمایه را چهار سال دانست و افزود: در بدترین شرایط بازگشت سرمایه احداث کننده انرژی‌ های تجدیدپذیر هشت سال خواهد بود و باید گفت که انرژی‌ های تجدیدپذیر در ایران آیتم‌ های تشویقی بسیار خوبی را دارد که مشترکان می‌ توانند به راحتی در این حوزه سرمایه‌ گذاری کنند.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت تولید برق از زباله، گفت: نرخ خرید برق انرژی زیست توده ۳۷۰۰ ریال برای هر کیلووات ساعت است و این در حالی است که برق مشترکان کشور ۷۰۰ ریال بر کیلووات ساعت فروخته می‌شود. به عبارت دیگر ۳۰۰۰ ریال برای نیروگاه‌ های زباله‌سوز یارانه پرداخت می‌کنیم.

صادق ‌زاده با بیان این که مشکل محیط زیست و دفع بهداشتی زباله‌ ها و همچنین جلوگیری از آلودگی ‌های ناشی از زباله برعهده شهرداری و محیط زیست قرار دارد، اظهار کرد: اقدام وزارت نیرو برای ارائه ‌ی تشویق برای توسعه تجدیدپذیرها نباید اینگونه قلمداد شود که شهرداری‌ ها خود را کنار بکشند.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که شهرداری ‌ها به عنوان مسوول دفع پسماند بیشتر از وزارت نیرو در این مساله مشارکت داشته باشند.

رییس سازمان انرژی ‌های تجدیدپذیر و بهره‌ وری انرژی برق (ساتبا) با بیان این که در حال حاضر پنج نیروگاه زباله سوز در کشور فعالیت می‌کنند، ادامه داد: میزان تولید زیست توده در ایران ۱۰.۵ مگاوات ثبت شده است و باید گفت که این پتانسیل وجود دارد که تمام زباله ‌های کشور را به برق تولید کرد.

صادق ‌زاده همچنین در خصوص تسهیلات سرمایه ‌گذاران داخلی و خارجی، بیان کرد: هیچ ‌گونه تبعیضی بین سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی برای تجدیدپذیرها وجود ندارد و همین مساله باعث شده که ۴.۱ میلیارد دلار تقاضای سرمایه ‌گذاری در وزارت اقتصاد برای تجدیدپذیرها وجود داشته باشد که ۱.۵ میلیارد دلار آن عملیاتی و ۴۰۰ میلیون دلار به بهره‌ برداری رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت انرژی‌ های تجدیدپذیر در کشور گفت: در حال حاضر تمام کشورهای دنیا در حال توسعه تجدیدپذیرها هستند، چرا که تولید برق از طریق منابع تجدیدپذیر می‌ تواند شرایط مناسب ‌تری را برای آیندگان رقم بزند.

رییس سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) با تاکید بر این مساله که ایران در توسعه تجدیدپذیرها به هیچ وجه عقب‌ ماندگی ندارد، اظهار کرد: براساس برنامه مجلس شورای اسلامی قرار شده که طبق برنامه ششم توسعه وزارت نیرو ۵۰۰۰ مگاوات برق خود را از طریق تجدیدپذیرها تولید کند و این در شرایطی است که در این چند ماه اخیر بیش از ۴۰۰ مگاوات بیش از ۴۰۰ مگاوات تولید شده که اگر به همین روال پیش برویم با اتکاء به بخش خصوصی می‌ توانیم شرایط خوبی را در تجدیدپذیرها رقم بزنیم.

 

۱۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۶:۴۸
تعداد کلیک: ۲,۸۹۷
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.