پنج شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰, ۰۵:۱۶
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

درخواست تولیدکنندگان انرژی‌ تجدیدپذیر از دستگاه‌ های دولتی

درخواست تولیدکنندگان انرژی‌ تجدیدپذیر از دستگاه‌ های دولتی
مدیرعامل سازمان انرژی ‌های تجدیدپذیر با اشاره به راه‌ اندازی نیروگاه برق خورشیدی در 3 استان کشور، گفت: از دستگاه‌ های دولتی درخواست داریم اجازه دهند اعتبارات مربوط به این بخش تزریق شود.

 

به گزارش ایسنا: محمدصادق ‌زاده در نشست خبری امروز با انتقاد به بی ‌توجهی به انرژی ‌های تجدید پذیر در کشور، افزود: نفت و گاز یک کالای با ارزش با 2500 کاربرد است؛ ولی در ایران به دلیل لجاجت ‌هایی که وجود دارد، کالایی که برای 2500 کاربرد دیگر قابل استفاده است، تنها برای سوزاندن مورد بهره‌ برداری قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه آیندگان ما را نمی ‌بخشند، همانطور که ما اتفاقاتی که در دوره قاجاریه رخ داد نبخشیدیم، ادامه داد: در دو سال اخیر علی ‌رغم کاستی‌هایی که در این زمینه داشتیم، نرخ افزایش انرژی ‌های تجدیدپذیر 7 برابر سال 94 بوده است و این عدد نشان می ‌دهد اگر مردم وارد فعالیتی شوند، گام‌ های موثری برداشته خواهد شد.

صادق‌ زاده توسعه انرژی تجدیدپذیر در کشور را منوط به توسعه و اصلاح اقتصاد این حوزه دانست و یادآور شد: 100 مگاوات نیروگاه خورشیدی با اعتبارات مردمی و بدون حضور سرمایه ‌گذاری‌ نهادهای خارجی راه‌اندازی شده است که از آن جمله می ‌توان به نیروگاه‌ های خورشیدی استان‌های همدان، کرمان و اصفهان اشاره کرد.

به گفته وی، راه‌ اندازی این نیروگاه‌ ها با مشارکت سرمایه ‌گذارای افراد خارجی بود نه سازمان ‌ها و بانک‌ های جهانی.

مدیر عامل سازمان انرژی ‌های تجدیدپذیر با اشاره به توانمندی ‌های ایجاد شده در زمینه فناوری ‌های مرتبط با انرژی ‌های تجدیدپذیر، اظهار کرد: در حال حاضر مبلغ 50 ریال بابت عوارض انرژی ‌های تجدیدپذیر و برق روستایی اخذ می ‌شود و بر اساس قانون باید 100 درصد مبالغ واریز شده صرف تولید برق تجدیدپذیر شود که این امر محقق نشد.

وی در این باره توضیح داد: از مبلغ 1100 میلیارد تومانی که بابت عوارض پرداخت شده است، تنها 500 میلیارد تومان آن وصول شد که از این میزان تنها 34 میلیارد تومان به بخش انرژی ‌های تجدیدپذیر اختصاص یافت و مابقی آن در حساب خزانه بلوکه شده است.

صادق ‌زاده اضافه کرد: ما از دستگاه‌ های دولتی خواهش داریم که در حوزه تجدیدپذیرها اقدامی نکنند و اجازه دهند اعتبارات مربوط به این بخش تزریق شود.

 

۸ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۱۷
تعداد کلیک: ۲,۱۴۲
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.