یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰, ۰۶:۵۰
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

معاون وزیر نیرو: 25 درصد از ظرفیت جدید تولید برق به انرژی های نو اختصاص می یابد

معاون وزیر نیرو: 25 درصد از ظرفیت جدید تولید برق به انرژی های نو اختصاص می یابد
تهران- ایرنا- معاون وزیر نیرو گفت: در چهار سال آینده، 25 درصد از کل ظرفیت نصب شده جدید در کشور از محل انرژی های نو تامین می شود.

 

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، «سید محمد صادق زاده» افزود: اکنون حدود 90 درصد از ظرفیت نصب شده انرژی‌ های پاک در کشور متعلق به انرژی بادی و خورشیدی است که امیدواریم در سال آینده سهم انرژی بادی و خورشیدی هر کدام به تنهایی به 450 تا 500 مگاوات از کل انرژی ‌های نصب شده پاک در کشور برسد.
معاون وزیر نیرو که ریاست سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) را به عهده دارد، در مورد مزیت استفاده از انرژی‌های نو در کشور به‌ ویژه انرژی خورشیدی اظهار کرد: به دلیل تابش مناسب نور خورشید در کشور در طول سال ما از ظرفیت خوبی در این زمینه برخوردار هستیم، علاوه بر این، استفاده از نیروگاه ‌های خورشیدی کوچک باعث می‌ شود تا نیاز به نصب پست ‌های عظیم برق در کشور برای تنظیم ولتاژها از بین برود.
وی اضافه کرد: راه اندازی هر نیروگاه خورشیدی می ‌تواند اشتغال پایدار ایجاد کند و برآوردها نشان می‌ دهد با رساندن ظرفیت تولید پنل ‌های خورشیدی به 450 مگاوات در سال می‌ توان حدود 150 هزار شغل پایدار ایجاد کرد.
وی گفت: پارسال حدود 25 هزار شغل پایدار در زمینه انرژی ‌های نو در کشور ایجاد شد و امیدواریم در سال ‌های آینده این میزان را به 250 هزار شغل برسانیم که فقط 200 هزار شغل آن در زمینه بهره ‌برداری از این نیروگاه‌ ها خواهد بود.
رییس سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق تاکید کرد: همچنین می‌توان حدود 125 هزار شغل را به صورت غیرمستقیم در این زمینه ایجاد کرد.
صادق زاده گفت: از جمله مزیت ‌های دیگر استفاده از نیروگاه خورشیدی، پایین بودن هزینه تمام شده آن ‌هاست که روز به روز نیز این هزینه ‌ها در حال کاهش است، به گونه ای که بسیاری از کشورها ترغیب شده ‌اند به سمت توسعه این نوع نیروگاه‌ ها حرکت کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در کشوری که انرژی ‌های فسیلی به وفور یافت می‌ شود، حرکت به سمت انرژی‌ های نو مقرون به صرفه است، گفت: علاوه بر مزیت هایی که تاکنون در مورد توسعه انرژی ‌های نو گفته شد، باید اشاره کرد که اگر در هزینه تمام شده تولید هر کیلووات ساعت برق، هزینه‌ های سوخت و یارانه ‌های سوخت را به حساب آوریم می ‌توان گفت که همین اکنون نیز هزینه تولید برق از انرژی خورشیدی ارزان‌تر از نیروگاه‌ های حرارتی است.
وی در مورد دستاوردهای وزارت نیرو در زمینه تولید داخلی پنل های خورشیدی گفت: خوشبختانه در 2 سال اخیر 2 اتفاق مهم در زمینه انرژی‌های نو در کشور افتاده، نخست اینکه دانش فنی و تحقیقات بنیادین در زمینه انرژی‌ های نو در کشور بسیار پیشرفت کرده است و ما هم اکنون بیش از 20 گروه تحقیقاتی داریم که در این زمینه تحقیق می ‌کنند و دوم اینکه انرژی ‌های نو در سال‌ های اخیر جایگاه بسیار مناسبی در سبد انرژی کشور پیدا کرده‌ اند.
صادق زاده افزود: قبل از سال 95 تقریباً انرژی خورشیدی جایگاه چندانی در سبد انرژی کشور نداشت اما اکنون اینگونه نیست و ما در این زمینه چندین خط تولید پنل های خورشیدی در کشور راه اندازی کرده ایم.
وی تصریح کرد: خط تولید پنل های خورشیدی در شیراز که در سال گذشته افتتاح شد، یکی از مدرن ‌ترین خط تولیدهای دنیا و دارای ظرفیتی بیش از 250 مگاوات در سال است که اکنون حدود 130 مگاوات را به‌ صورت تمام مکانیزه تولید می‌کند.
معاون وزیر نیرو ادامه داد: خط تولید پنل‌ های خورشیدی در شیراز با همتا های خود در کشورهایی مثل آلمان برابری می‌کند و حتی شاید بتوان گفت از آن نیز پیشرفته تر است.
وی تاکید کرد: با افتتاح خط تولید شیراز، ظرفیت تولید پنل های خورشیدی در داخل کشور به حدود 210 مگاوات می‌ رسد که توسط پنج شرکت خصوصی در پنج شهر فیروز، مشهد، شیراز، یزد و سمنان تولید می ‌شود.
صادق زاده خاطرنشان کرد: در یکی دو سال پیش رو، خط تولید 50 مگاواتی در بجنورد، 100 مگاواتی در کرج و 200 مگاواتی در قشم و سایر شهرهای ایران نیز به بهره ‌برداری می رسد.
وی تاکید کرد: با افتتاح این طرح ‌ها، ظرفیت تولید پنل ‌های خورشیدی در کشور به حدود 500 مگاوات در سال می ‌رسد.

 

۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۱۴
تعداد کلیک: ۲,۶۱۵
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.