جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹, ۰۴:۵۷
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

دوره آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها در شرکت توزیع برق استان برگزار شد

دوره آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها در شرکت توزیع برق استان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، اولین روز از دوره 2 روزه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های اداری در این شرکت برگزار شد

در این دوره آموزشی مدیر دفتر فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق استان ضمن تاکید دین اسلام بر صرفه جویی و پرهیز از اسراف، بهینه سازی مصارف در هر زمینه ای را یادآوری کرد.

 "حسین حیدرپور" با ذکر بهای برق مصرفی در ساعات مختلف گفت: برای مصارف برق سه نرخ متفاوت 650 ریال به ازای هر کیلووات ساعت، 150 ریال به ازای هر کیلووات ساعت و 300 ریال به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است که به ترتیب در ساعات اوج بار، کم باری و ساعات عادی در قبوض مشترکان اعمال خواهد شد.

وی با تاکید مجدد بر بهینه سازی مصرف انرژی خاطرنشان کرد: انتقال مصارف از ساعات پیک بار به ساعات میان باری ،بهای برق را تا 50 درصد و انتقال مصارف از ساعات پیک به ساعات کم باری، تعرفه قبوض برق را تا 77 درصد کاهش خواهد داد.

وی بر سه اصل درست مصرف کردن، به اندازه مصرف کردن و به جا مصرف کردن تاکید و اظهار امیدواری کرد: برگزاری این دوره آموزشی ویژه ادارات و سازمان ها و با هدف بهینه سازی مصارف انرژی ساختمان ها بتواند در کاهش میزان انرژی مصرفی استان تاثیر گذار باشد.

در ادامه این دوره آموزشی چند تن از مسئولان سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) ضمن ارائه پاورپوینتی، به تشریح تبعات پرمصرفی و راهکارهای بهینه سازی مصرف پرداختند.

کارشناس دفتر سازمان بهره وری انرژی ایران در این راستا گفت: طی چند سال آینده ، ساختمان ها نیز ملزم به تهیه برچسب انرژی خواهند شد به همین منظور اصلاح مصرف انرژی در ساختمان ها، از جمله مهم ترین بحث های امروز است.

"طاهری" 3 راهکار پرهزینه، کم هزینه و رایگان را برای بهینه سازی مصارف در ساختمان ها گوشزد کرد و بیان داشت: تغییر معماری ساختمان و تغییر فرآیند تولید انرژِی از جمله راهکارهای پر هزینه، مدیریت انرژِی، مدیریت بار، عایق کاری و آموزش جز راهکارهای کم هزینه و کاهش مصرف در ساعات پیک بار  و تنظیم مجدد سیستم های گرمایشی و سرمایشی از جمله راهکارهای بدون هزینه برای بهینه سازی مصرف سوخت محسوب می شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بهره گیری از سیستم کنترل هوشمند سرمایشی ساختمان را در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: استفاده از چنین سیستم هایی مصرف برق منازل مسکونی را تا 15 درصد و مصرف برق ساختمان های اداری را تا 40 درصد کاهش خواهد داد.

این کارشناس در ادامه ضمن بیان فواید معماری هدفمند در کاهش مصرف سوخت ، استفاده از چیلرهای تراکمی آب خنک را به جای چیلرهای هوای خنک به دلیل میزان مصرف انرژِی کمتر توصیه کرد
۳۱ تیر ۱۳۹۱ ۰۹:۴۷
تعداد کلیک: ۱,۵۰۹
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.