جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹, ۰۶:۲۳
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

شرکتهای خدمات انرژی، کلید توسعه بهره وری انرژی در ایران

شرکتهای خدمات انرژی، کلید توسعه بهره وری انرژی در ایران
منبع: فصلنامه بهینه سازی مصرف انرژی:متن مصاحبه مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران آقای مهندس سعید مهذب ترابی که درشماره سوم-بهار 91فصلنامه بهینه سازی مصرف انرژی درج شده است

& سوال 1:

در ابتدا اندکی در خصوص نقش و جایگاه موضوع بهینه سازی در اقتصاد و نقش سازمان متبوعتان در حوزه مدیریت انرژی در کشور توضیح بدهید. بگویید ظرفیت های صرفه جویی انرژی در آن شرکت  محترم چگونه است؟

" پاسخ:

شرکت بهینه سازی مصرف انرژی که از اوایل دهه 1970.م در دنیا شروع شده همواره دارای 3 موضوع انرژی، اقتصاد و محیط زیست به عنوان ارکان اصلی بوده است. کشورهای صنعتی در ازای این حرکت سودهای قابل توجهی عاید اقتصاد کشور خود نموده اند. امروزه کشورهای صنعتی به مقوله مدیریت مصرف انرژی به عنوان یک منبع جدید انرژی با انرژی ششم می نگرند.

نقش سابا در مدیریت انرژی کشور، ترویج و ارتقای فرهنگ بهره وری انرژی در کلیه شاخه های مصرف کننده انرژی و بستر سازی زمینه هایی جهت پیاده سازی معیارها و استانداردهای مصرف انر ژی در فرآورده ها و فرآیندهای صنعتی می باشد.

 

& سوال 2 :

اندکی در مورد اقدامات صورت گرفته در آن سازمان در راستای مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی توضیح دهید و بفرمایید برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در سطح کشور در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی چه اقداماتی تاکنون صورت گرفته است؟ آماری از میزان مصرف کنونی در بخش های مختلف بگویید.

" پاسخ:

سابا به عنوان تنها متولی امر بهینه سازی مصرف انرژی در کشور و به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی توانیر فعالیت های گوناگونی را چون پیاده سازی فراسامانه هوشمند اندازه گیری ملی در کشور، افزایش کارآیی تولید در نیروگاه های بخاری و گاز، توسعه مولدهای مقیاس کوچک(CHP) طرح ملی کاهش تلفات و بهینه سازی مصرف انرژی، طرح ملی ارائه سود تسهیلات مالی به صنایع، آموزش های تخصصی مدیریت انرژی، پروژه های ملی آگاهسازی و اطلاع رسانی و حمایت از منابع روشنایی راندمان بالا در راستای مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در کشور انجام داده است. همچنین این سازمان با استفاده از روش­ها و ابزارهای مختلف آگاهسازی و اطلاع رسانی چون ارتباط و همکاری با رسانه های جمعی در انعکاس اخبار و فعالیت های سازمان، برگزاری و حضور در نمایشگاه عمومی وتخصصی، مشارکت در برگزاری سمینارها، دوره ها و کارگاه های آموزشی و همچنین کنفرانس ها و نشست های تخصصی، نظر سنجی از فعالیت های درون و برون سازمانی، چاپ، انتشار و توزیع کتاب و نشریات عمومی وتخصصی، تهیه و توزیع فیلم های آموزشی مدیریت انرژی، تدوین و اجرای طرح های آموزشی و فرهنگی در کشور از جمله طرح بهسامان در مدارس، همکاری و فعالیت های مشارکتی با موسسات و نهادهای مختلف فرهنگی و آموزشی، آگاهسازی و ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی از طریق رسانه های گروهی، رادیو و تلویزیون،سینما و مطبوعات، تهیه تیزرهای رادیویی و تلویزیونی و بازی های گرافیکی و همچنین سیستم ارسال پیامک(sms) و راه اندازه سیستم تلفن گویای مدیریت مصرف انرژی منعکس کننده فعالیت های این سازمان بوده است.

ضمناً میزان مصرف برق کشور بر اساس ترازنامه انرژی سال 89 در بخش خانگی و تجاری حدود 45% ، صنعت 4/32 %، کشاورزی 4/12%،  عمومی 8/12 %، روشنایی و سایر 2/3%  می باشد.

 

& سوال 3 :

به نظر شما شعار ملی در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی چیست؟ آیا شرکت­های خدمات انرژی در مدیریت انرژی کشور تأثیر گذارند؟ فعالیت آن­ها را چگونه ارزیابی می­کنید؟

" پاسخ:

شرکت­های خدمات انرژی تأثیر فراوان در توسعه بهره­وری انرژی ایران دارند چون پتانسیل بسیار زیادی از صرفه­جویی انرژی در بخش­های مختلف مصرف کننده به دست بخش خصوصی که همین شرکت­ها هستند قابلیت بالفعل شدن را دارد. به­عنوان نمونه میزان صرفه­جویی حاصل از اجرای استانداردهای مصرف انرژی در 16 فرآیند انرژی­بر صنعتی در سال 1390 بیش از 8 میلیون بشکه نفت خام برآورد می­گردد یا در نظر بگیرید صرفه­جویی انرژی در بخش ساختمان از طریق نصب سیستم‏‏‏ها‏‏ی حسگر هوشمند کنترل روشنایی یا کنترل هوشمند موتورخانه و تاسیسات که برای دسترسی به حداکثر راندمان و حذف زمان‏‏ها‏‏ی غیرمفید کارکرد­،‏‏ از طریق شرکت­های خدمات انرژی و در چارچوب بخش خصوصی قابل انجام است چرا که شرح خدمات این شرکت­ها بر اساس تعریف­شان عبارت است از ممیزی، طراحی، تأمین مالی و اجرای طرحهای مرتبط با بهبود کارآیی انرژی در کلیه بخش­های مصرف کننده انرژی. این شرکت­ها دست­یابی به سطح مشخصی از کارآیی انرژی را تضمین کرده،  تمام ریسک پروژه را به عهده می­گیرند و حق­الزحمه خود را از محل صرفه­جویی انرژی برداشت می­کنند.

البته شکل فعلی فعالیت این شرکت­ها به هیچ عنوان مطلوب نیست و در اکثر موارد صرفاً به ممیزی و مشاوره محدود شده است. یکی از موانع اصلی توسعه فعالیت شرکت­های خدمات انرژی نبود بسترهای قانونی لازم می­باشد. آیین­نامه­های مربوطه شامل ماده 17 قانون اصلاح الگوی مصرف و تبصره2 ماده 134 قانون برنامه پنجم توسعه تاکنون تصویب و ابلاغ نشده است. آموزش­های تخصصی ویژه­ی این شرکت­ها به اندازه­ی کافی ارائه نشده است و همچنین منایع مالی کافی برای فعالیت مؤثر این شرکت­ها تعریف و تأمین نشده است.

سازمان بهره­وری انرژی ایران به منظور ایجاد سازوکار توسعه فعالیت مؤثر شرکت­های خدمات انرژی و کمک به تشکیل و تقویت شرکت­های بومی در هر استان، با فراخوان شناسایی شرکت­هایی که پتانسیل فعالیت در این زمینه را دارند و جمع­آوری و بررسی مدارک­شان، فهرستی را برای معرفی این شرکت­ها در وب­سایت خود ارائه نموده است و بزودی با تدوین روش ارزیابی و آموزش این شرکت­ها، دسته­بندی سطح توانایی و زمینه­ی تخصصی فعالیت آن­ها را انجام خواهد داد. این سازمان همچنین با برگزاری چند سمینار، تشکیل کارگروه­های تخصصی مختلف فنی، فرهنگی وآگاه­سازی، سیاست­گذاری و بانک و بیمه با حضور نمایندگان این شرکت­ها، کمک به تشکیل انجمن صنفی­، معرفی کارشناسان شرکت­ها به مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی، برگزاری چند دوره­ی تخصصی ویژه، شناسایی و تقویت شرکت­های بومی در استان­های مختلف و ... سعی می­کند بازار مناسب خدمات این شرکت­ها را که با روند واقعی­تر شدن قیمت حامل­های انرژی جذاب­تر شده است، رونق ببخشد و گام مؤثری در بهره­مندی کشور از سهم مناسبی از منبع لایزال صرفه­جویی برداشته شود.

 

& سوال 6 :

بحث کنترل صنایع و کاهش مصرف انرژی در این بخش یکی دیگر از موضوعات مهم است. در این خصوص تغییر ساختار صنایع محتاج بودجه و حمایت مستقیم دولت است. در این راستا چه کرده اید و چه اقداماتی مدنظر دارید؟

" پاسخ:

بخش صنعت حدود 24 درصد از مصرف انرژی کل کشور را به خود اختصاص میدهد و با مصرف 2/33 درصد از کل فروش برق وزارت نیرو با اختلاف 1/0 درصد قبل از بخش خانگی، اولین مصرف کننده برق تأمین شده توسط وزارت نیرو میباشد. صنایع آهن و فولاد و سیمان حدود 40 درصد از مصرف برق بخش صنعت کشور را به خود اختصاص میدهند. طبق اطلاعات موجود پتانسیل صرفه­جویی انرژی در این دو صنعت حدود 3000 میلیون کیلووات ساعت می­باشد. به دلیل تعرفه­های پایین انرژی و عدم توجه به بحث مدیریت انرژی در اکثر صنایع کشور شاخصهای مصرف انرژی بیشتر از متوسط جهانی است. در این میان سازمان بهره­وری انرژی ایران با توجه به نقش تاثیرگذاری که در بخش انرژی کشور دارد، با انجام بیش از 130 ممیزی انرژی در صنایع مختلف و شرکت در تدوین معیار مصرف انرژی در صنایع سیمان، ریخته گری، چوب و کاغذ ، آلومینیوم، نوشابه های گازدار ، فرآورده های کاغذی و ... در بهبود کارایی انرژی بخش صنعت کشور نقش موثر داشته است. در حال حاضر نیز این سازمان علاوه بر حمایت مالی از اجرای طرح­های بهینه سازی مصرف انرژی در صنایع مختلف و برگزاری سمینارها و جلسات فنی مربوطه، پروژه­هایی جامع به منظور تدوین استراتژی کلی بهینه سازی مصرف انرژی در برخی صنایع مهم کشور را در دست اجرا دارد. در این راستا در سال 90 تسهیلات زیادی از محل طرح یارانه سود تسهیلات و وجوه اداره شده به اصلاح فرایند تولید در صنایع سیمان ، ریخته گری و ...  مصوب شده تا طرحهایی همچون تعویض ایرلیفتهای انتقال به الواتور، نصب کوره مدیوم فرکانس به جای فرکانس شبکه و  .... در صنایع مذکور به اجرا در آید.

در حال حاضر این سازمان به منظور انتقال دانش روز دنیا و اولویت­بندی راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی در صنایع کشور، پروژه تدوین نقشه راه و شناسایی و ارزیابی راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی در صنایع سیمان، ریخته گری، شیشه و بلور و کاشی و سرامیک را در دست اجرا دارد. در این پروژه ها تلاش میشود پس از بررسی وضعیت فعلی صنایع مذکور در کشور و ارایه جدیدترین تکنولوژیها در دنیا و با تحلیل فنی اقتصادی (هزینه-فایده) اجرای راهکارهای صرفه جویی مصرف انرژی در کارخانجات کشور، نقشه راه در خصوص بررسی نحوه بکارگیری تکنولوژی­های جدید در کارخانجات موجود و طرح­ها و کارخانجات جدید الاحداث در کشور تدوین گردد و همچنین در هر صنعت طرحهای توجیهی فنی و اقتصادی برای سه کارخانه تدوین و در کارگروه طرح یارانه سود تسهیلات و وجوه اداره شده ارایه شود.

       همچنین از آنجایی که صنعت آهن و فولاد با مصرف بیش از 20000 میلیون کیلووات ساعت ( حدود 30 درصد از مصرف برق بخش صنعت ) به عنوان یک صنعت مادر محسوب میشود، این سازمان از سال گذشته پروژه تدوین برنامه عملیاتی بهینه­سازی مصرف انرژی در صنعت آهن و فولاد کشور را آغاز کرده است. پیش­بینی می­شود با اجرای راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی در این صنعت سالانه حدود 2000 میلیون کیلووات ساعت صرفه­جویی انرژی الکتریکی حاصل شود. در این پروژه، تلاش می­شود با شناسایی وضعیت موجود صنعت و انجام مطالعات وضعیت جهانی صنعت، وضعیت مطلوب صنعت آهن و فولاد کشور ترسیم و سند نقشه راه در قالب برنامه­ریزی­های کلان و مدل توسعه تدوین گردد. کمیته راهبردی نظارت بر این پروژه با حضور نمایندگان وزارت صنایع و معادن، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اساتید دانشگاه و نمایندگان تولیدکنندگان اصلی آهن و فولاد کشور همچون فولاد مبارکه و فولاد خوزستان، در زمینه شناسایی نقاط هدف اجرای پروژه و نظارت راهبردی بر آن مشارکت دارند و ان شاء اله با هماهنگی انجام شده این سند پس از تصویب مراجع مربوطه، به مرحله اجرا در خواهد آمد.

 

& سوال 10 :

تغییر سبد سوخت خانگی کشور و استفاده از مولدهای انرژی و تجهیزات مصرف برق را در حفظ محیط زیست چه میزان موثر می دانید؟ آیا توسعه روند کنونی مصرف به نفع اقتصاد ملی است؟ آیا می توان از این موضوع نگرانی داشت؟

" پاسخ:

برق یکی از حامل‌های انرژی با کاربردهای گسترده است که نسبت به سایر حامل‌ها پاکتر بوده و امکان دسترسی به آن بیشتر است. از این رو، کاربرد آن در جهان به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش است و در حال حاضر پس از نفت بیشترین سهم را در سبد مصرف انرژی جهان داراست.  در دهه سوم قرن بیستم سهم برق از مجموع مصرف انرژی حدود 10 درصد بوده است که این رقم در حال حاضر به 38 درصد ارتقا یافته است.

رشد مصرف برق در ایران رشد فزاینده ای داشته و پیش بینی‌ها نشان می دهد که تا سال 2030 رشد مصرف برق دو برابر خواهد شد.برای تحقق این هدف باید 52 درصد سرمایه گذاریهای بخش انرژی کشور به بخش برق اختصاص یابد. برای مقابله با این وضعیت باید 4 اقدام اساسی زیرصورت گیرد:

1- تنوع منابع اولیه تولید انرژی برق : توسعه  استفاده از منابع انرژیهای تجدیدپذیر، می تواند سبب کاهش مشکلات زیست محیطی استفاده از سوختهای فسیلی گردد.

2- ارتقاء بهره وری در صنعت برق:  افزایش راندمان نیروگاهها، روی آوردن به تولید پراکنده و احداث واحدهای تولید همزمان برق و حرارت، کاهش تلفات در شبکه‌های انتقال و توزیع یکی دیگر از راههای کاهش آلودگیهای زیست محیطی بخش برق می باشد.

3- افزایش کارایی تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی: یکی دیگر از محورها این است که انرژی الکتریکی تولید شده را در وسایلی مورد استفاده قرار دهیم که بالاترین کارایی را دارند.

4- ترویج فرهنگی بهینه سازی مصرف: آموزش و اطلاع رسانی پیرامون مصرف عقلایی و بهینه انرژی، یکی دیگر از محورهای کاهش معضلات زیست محیطی است.

 منبع: فصلنامه بهینه سازی مصرف انرژی

۲۷ تیر ۱۳۹۱ ۱۶:۱۱
تعداد کلیک: ۱,۸۸۸
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.