جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹, ۰۴:۵۵
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

60 درصد کاهش مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی با درایوهای چهارربعی در الکتروموتورها

60 درصد کاهش مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی با درایوهای چهارربعی در الکتروموتورها
در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی یکی از شرکت های کاملا ایرانی به نام آریاتش موفق به ساخت درایو چهارربعی برای موتورهای الکتریکی با استفاده از دانش ایرانی شده است.

1-     لطفا مختصری از شرکت آریاتش بیان کنید؟

شرکت آریاتش در شهریور ماه 1389 با هدف ارائه خدمات تخصصی در زمینه انرژی و نت (نگهداری و تعمیرات) به صنایع کشور تاسیس شد و با تکیه بر تخصص فنی و قابلیت­های فردی پرسنل و توانایی انجام پروژه­ها، در قالب یک تیم خدمات ویژه و متفاوتی به صنایع ارائه می دهد.

2-     حوزه فعالیت شرکت آریاتش چیست؟

در حال حاضر بیشترین وابستگی که در میان واحدهای صنایع وجود دارد، بحث میان واحدهای بهره­­برداری، نت و انرژی است. ضرورت بهینه­سازی مصرف انرژی در صنایع بر کسی پوشیده نیست اما به طور معمول بسیاری از راهکارهایی که در صنایع در خصوص بهینه­سازی مصرف انرژی اجرا می­شود، سبب افزایش بار کاری به واحد بهره­برداری و خصوصا واحد نت می­شود که در آریاتش توانسته­ایم در قالب یک تیم، مشکلات بهره­برداری و نت را در حد توان خود شناسایی و در راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی لحاظ کنیم.

3-     آیا در این خصوص فعالیت بارزی صورت گرفته است؟

یکی از نکات بارز شرکت آریاتش توانایی تولید دستگاه­های کنترل دور موتور چهار ربعی است. نکته جالب اینکه درصد بالایی از این دستگاه­ها که از کشورهای اروپایی وارد ایران می­شوند درایوهایی بوده که یا اجازه بهره­برداری از آنها را در اروپا نمی­دهند و یا تکنولوژی قبل از سال 2005 را دارند و عموما درایوهای تک و یا دو ربعی می­باشند  و این درایوها مشکلات زیادی را برای واحدهای نت  صنایع از جمله صنایع فولاد و همچنین برای شبکه تولید توان الکتریکی ایجاد نموده­اندکه این مشکلات سبب شکل­گیری یک عدم اطمینانی در خصوص راهکارهای بهینه­سازی شده  و همواره صنایع از این موضوع هراس دارند که راهکار اجرا شده سبب توقف خط تولید و یا افزایش هزینه نت شود.

به لطف خدا و تجربه بالای تیم فنی شرکت آریاتش، ما این قابلیت را در خود ایجاد کرده­ایم که درایوهای کنترل دور متغیر چهار ربعی را در داخل کشور تولید کنیم و با ارائه آموزش­های لازم، قطعات یدکی و خدمات پس ازفروش در کنار کیفیت بالای محصول نگرانی­های واحدهای تولید را مرتفع نموده­ایم.

4-     درایوهای دو ربعی و چهار ربعی چه تفاوتی با هم دارند؟

درایوها سیستم­هایی هستند که بر روی الکتروموتورها نصب شده و با راه­اندازی نرم، ضربات الکتریکی و مکانیکی وارد بر سیستم را گرفته، بدلیل وجود بانک خازنی، سبب کاهش توان راکتیو سیستم می­شوند همچنین این قابلیت را به سیستم می­دهند که با تغییر دور امکان تنظیم فرآیند به میزان دلخواه را ایجاد کند که این خصوصیات در هر دو نوع درایو مشترک است. اما نکته­ای که در درایو چهار ربعی می­باشد این است که با استفاده از این­گونه درایوها، موتور در هنگام توقف به ژنراتور تبدیل شده و به جای اتلاف انرژی جنبشی فرآیند، آن را بازیابی و به شبکه بر می­گرداند و علاوه بر آن در بهبود کیفیت توان مصرفی تاثیر گذار است. طوری­که ضریب قدرت نزدیک به یک و مولفه­های ناخواسته جریان حذف می­گردند و از دید شبکه مجموعه الکتروموتور و درایو مانند بار اهمی تلقی می­شود. عموما در کشورهای اروپایی، بدلیل بهبود کیفیت توان از درایوهای چهار ربعی استفاده می­کنند.

5-     زمان بازگشت سرمایه در استفاده از درایوها چقدر است؟

به طور قطع نصب درایو در بیش از 25 درصد الکتروموتورهای موجود توجیه اقتصادی دارد و زمان بازگشت سرمایه، به میزان درصد صرفه­جویی بستگی داشته که این خود به نوع فرایند استفاده از الکتروموتور بر می­گردد. اما اگر بخواهیم زمان حدودی را در خصوص بازگشت سرمایه در نظر گرفت فقط با در نظر گرفتن صرفه­جویی در مصرف انرژی و ثابت بودن قیمت انرژی در بیشتر تجهیزات کمتر از 30 ماه خواهد بود.

6-     هزینه درایوهای تولیدی شرکت آریاتش چقدر است؟

قیمت درایوهای تولیدی این شرکت کاملا قابل رقابت با نمونه­های خارجی است. به لحاظ کیفیت نیز، این مقایسه را به مشتریان خود سپرده­ایم. بدین ترتیب که ما تمامی محصولات خود را برای مدت یک سال بدون قید و شرط تضمین نموده­ایم. بعید می­دانم محصولی در بازار چنین ضمانتی داشته باشد و همچنین با توجه به طراحی خاصی که در تولیدات خود به کار برده­ایم به جای فشردگی بردهای الکترونیکی به بحث تعمیرات آسان پرداخته­ایم، بدین ترتیب که بسیاری از مشتریان ما خود پس از مدتی قادر به رفع نمودن مشکلات پیش­آمده برای تجهیز خواهند شد. البته برای بسیاری از مشتریان، قیمت کالا، حرف اول برای خرید نبوده، بلکه به کیفیت محصول و خدمات پشتیبانی اعم از آموزش، دسترسی به قطعات یدکی، گارانتی و امثال هم اهمیت می­دهند، که به حمد الله توانسته­ایم خدمات پشتیبانی بسیار مناسبی را ارائه دهیم.

7-     در پایان اگر مطلبی دیگری دارید مطرح کنید؟

در پایان ضمن تشکر از مدیر عامل سابا، بخصوص دفتر روابط عمومی در انجام همکاری های لازم به منظور اطلاع رسانی این اقدام ، آرزو می­کنم در سالی که به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مزین گشته، بتوانیم با نظارت سابا در کنار سایر تولیدکنندگان و خدمت­گذاران این مرز و بوم، در پیشبرد قابلیت­های صنعتی ایران عزیز کوشا و موثر باشیم و به حمد الله به اهدافی که در زمینه ارائه خدمات با کیفیت به صنعت کشور داریم، دست­یابیم.

۲۴ تیر ۱۳۹۱ ۰۶:۵۸
تعداد کلیک: ۱,۷۹۶
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.