جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹, ۰۷:۰۶
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

زیرساخت‌های قانونی فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی در کشور فراهم شده است

زیرساخت‌های قانونی فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی در کشور فراهم شده است
مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) گفت: زیرساخت‌های قانونی برای فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی فراهم شده است و بانک‌ها هم باید تسهیلات مالی مورد نیاز را با بهره مالی مناسب در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند

'سعید مهذب ترابی' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با وجود قوانینی چون قانون اصلاح الگوی مصرف و تکالیف قانون برنامه پنجم کشور می‌توان گفت که زیرساخت‌های قانونی برای فعالیت این شرکت‌ها مهیا شده است.

وی ادامه داد: تائید صلاحیت این شرکت‌ها نکته دیگری است که در فعالیت آنها باید مد نظر قرار گیرد و شرکت‌هایی که وارد فعالیت بهینه سازی مصرف انرژی می‌شوند، باید اهلیت و صلاحیت فعالیت در آن را داشته باشند.

مدیر عامل سابا با بیان این که، ساز و کارهای لازم برای به وجود آوردن و احصاء این صلاحیتها انجام شده است، خاطر نشان کرد: معاونت راهبردی ریاست جمهوری مکلف شده است که صلاحیت این شرکت‌ها را تائید و آنها را رتبه بندی کند.

وی با بیان این که، پرداخت تسهیلات و رفع مسائل مالی سومین زیرساختی است که برای فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی ضروری است، افزود: در این زمینه بانک‌ها باید تسهیلات لازم با بهره مناسب در اختیار شرکت‌هایی که کارشان بهینه‌سازی مصرف انرژی است قرار دهند.

وی گفت: مقوله آموزش از دیگر مواردی است که به منظور توسعه فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی از دو سال قبل و با هدف ارتقای دانش مهندسی آغاز شده است و کارشناسان این شرکت‌ها و کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند به صورت رایگان ‌آموزش می بینند.

مهذب ترابی با تاکید بر ضرورت سود‌آوری شرکت‌های خدمات انرژی اظهار داشت: ایجاد انگیزش برای این شرکت‌ها و برگشت سرمایه از دیگر مواردی است که نقش مهمی در توسعه فعالیت اقتصادی در بهینه سازی انرژی دارد.

وی افزود: در این راستا هفته گذشته دولت آیین نامه ای را ابلاغ کرد که این آیین نامه انگیزه لازم را برای شرکت‌ها ایجاد می کند و انتظار می‌رود فعالیت در این زمینه سود‌آوری خوبی هم داشته باشند.

مهذب ترابی با اشاره به گسترش فعالیت شرکت‌های خدمات انرژی در سایر نقاط جهان اظهار کرد: این فعالیت حدود 20 سال است که در دنیا رونق گرفته است و شرکت‌هایی که در این فعالیت حضور یافته‌اند، هزینه‌های خود را از محل درآمدهای ناشی از صرفه جویی انرژی تامین می کنند.

وی در پایان گفت: این شرکت‌ها در کشورهایی چون آمریکا، کره، ژاپن و فرانسه گردش مالی بسیار گسترده ای دارند و تنها در کشور ژاپن 70 ابر شرکت در زمینه خدمات انرژی فعالیت می کنند.

۱۹ تیر ۱۳۹۱ ۰۷:۰۹
تعداد کلیک: ۱,۷۳۰
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.