جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹, ۰۴:۴۹
 
«اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»
اخبار

تغییر رفتار مصرفی بانوان نقش بسزایی در فرهنگ سازی مصرف انرژی در جامعه دارد

تغییر رفتار مصرفی بانوان نقش بسزایی در فرهنگ سازی مصرف انرژی در جامعه دارد
کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر در همایش"زنان و مدیریت انرژی" که در سالن جلسات حوزه معاونت عمرانی استانداری مرکزی برگزار شد، گفت: به ازای هر یک ساعتی که از هرلامپ 100وات رشته ای استفاده شود حدود 800گرم گازهای آلاینده وارد محیط زیست می شود. سودابه پاک نژاد افزود:این لامپ ها هم دارای ویژگی های مثبت است و هم دارای مضراتی که اگر به شیوه صحیح از این لامپ ها استفاده شود طبیعتا ویژگی های مثبت است.

این مقام مسوول عنوان کرد: یکی از خطراتی که لامپ های کم مصرف دارند موقع شکستن این لامپ ها است که در هنگام شکستن برای جلوگیری از ایجاد مشکل باید سریع تکه های لامپ را با دستمال نم دار جمع کرد.

این کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر گفت :سالانه 6 میلیارد لامپ های کم مصرف در جهان تولید و روانه بازار مصرف می شود و یک لامپ کم مصرف 20 وات به اندازه نور یک لامپ رشته ای 100 وات است که در این راستا باید فرهنگ سازی های لازم صورت بگیرد.

سودابه پاک نژاد عنوان کرد: لامپ های کم مصرف همچنین با کاهش در مصرف انرژی در کاهش معضلات زیست محیطی نیز بسیار مهم هستند و باید در هنگام خرید دقت کرد که از لامپ های کم مصرف ایرانی و تولید داخل برای حمایت از تولید خریداری کرد.

وی افزود: در دین اسلام به بهینه مصرف کردن نیز بسیار اشاره شده است و مصرف بهینه استفاده درست و به جا از هر چیزی محسوب می شود.


پاک نژاد بیان کرد: در حال حاضر دنیا با دو تهدید بزرگ در زمینه انرژی که شامل منابع نامطمئن و نا کافی و تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی است روبرو است و در کشور ما متاسفانه به انرژی بسیار بی توجهی می شود و با توجه به این که جمعیت کشور ایران یک‌درصد از کل جهان را تشکیل می‌دهد ولی همین یک‌درصد در حدود دو درصد از مصرف انرژی جهان را به خود اختصاص می دهند.


این کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر گفت: یکی از مهم ترین و موثر ترین گام ها در مصرف بهینه انرژی هدفمند کردن یارانه است و ما باید به این باور برسیم که باید انرژی را به طور بهینه مصرف کرد.


وی افزود: حفظ انرژی رشد و توسعه کشور، توسعه زیربنای کشور، ایجاد اشتغال و رشد صنایع را به دنبال دارد و در ایران به ازای هر متر مربع 30 متر مکعب گاز استفاده می شود در صورتی که این مقدار در کشورهای اروپایی به ازای هر متر مربع 5/5 متر مکعب است.پاک نژاد گفت:هنگام خرید وسایل برقی باید به برچسب انرژی آن دقت کنید روی آن علامت Aدرج شده باشد.
وی یکی از راههای تشخیص لامپهای باکیفیت نسبت به لامپ های بی کیفیت را درج گارانتی و ضمانت از 6ماه تا یکسال روی آن دانست وافزود: لامپهای بی کیفیت چینی بی کیفیت هستند نباید هنگام خرید فریب قیمت ارزان آن را خورد.
وی گفت: کشورهای پیشرفته برای مصرف بهینه انرژی یک چشم انداز 50ساله ترسیم کرده اند.

وی افزود: در کشور ما روند مصرف انرژی رو به افزایش است و این امر باعث می شود تا سالهای دیگر ذخایر انرژی ما به پایان رسد.
پاک نژاد با بیان اینکه انرژی از منابع زیربنایی هرکشور است اظهار داشت: حفظ انرژی ضامن امنیت و بقای انرژی هر کشور محسوب می شود.
وی بکارگیری راههای استفاده درست از انرژی را راهکاری ساده جهت استفاده بهنیه از انرژی عنوان کرد و افزود: حذف نمادهای منفی مصرف گرایی باعث شکوفایی اقتصادی هرکشور می شود.
پاک نژاد گفت: بانوان در منزل باید همواره به این اصل توجه داشته باشند که همزمان از چند وسیله برقی همزمان استفاده نکنند زیرا این امر باعث می شودپیک بار مصرفی افزایش یابد.
وی بابیان اینکه در برخی از کشورهای جهان کلیه وسایل سرمایشی و گرمایشی فقط از انرژی برق تعذیه می کنندافزود: مصرف برقشان از کشور ایران کمتر است.

کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر گفت: بانوان با اعمال مدیریت بار،جابه جایی مصارف وتشخیص استفاده از وسایل برقی می توانند در شکوفایی اقتصاد کشور نقش آفرین باشند.
پاک نژاد بابیان اینکه اگر رفتار مصرفی بانوان در خانه تغییر یابد تصریح کرد:این امر به تنهایی نقش بسزایی در تغییر رفتار مصرفی در دیگر اعضای خانواده به ویژه فرزندان دارد و باعث آموزش وانتقال غیر مستقیم بهینه سازی مصرف انرژی در خانواده و در نهایتاٌ جامعه می شود

وی گفت: ایجاد اشتغال،رشد اقتصای،آلودگی کمتر،حفظ ذخایر انرژی،توسعه تاسیسات کمتر و هزینه تمام شده پایین تر از جمله مزایای بهینه سازی مصرف انرژی در کشورمان خواهد بود.
کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیرتصریح کرد: دنیا به سوی تکنولوژی ها وفناوریهای جدید د رحرکت است وهرساله وسایل جدیدی که نیاز به انرژی کمتری دارند تولید می شود

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این همایش گفت: آموزش های لازم در زمینه مصرف بهینه را از سنین کودکی باید به افراد آموزش داد.

اشرف جواهری بیان کرد: بحث صرفه جویی، بحثی مهم و تاثیرگذار در اقتصاد خانوار ها و به دنبال آن اقتصاد کشور است.

وی افزود: آموزش درست مصرف کردن را باید از سنین کم به کودکان آموزش داد تا با مسیر درست، درست مصرف کردن آشنا شوند.

مدیر گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی در حاشیه برپایی این همایش هدف از برپایی این همایش آموزش بهینه سازی مصارف انرژی به بانوان دانست.
رفیعی با بیان اینکه در صورت اعمال مدیریت مناسب و همراهی جامعه، می‌توان از منابع عظیم انرژی برق به نحو مطلوب بهره برد، خاطرنشان کرد: روش‌های کاربردی و فرصت‌‌های اصلاح الگوی مصرف در زمینه‌های روشنایی، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و مصارف جمعی مشترکان از جمله راهکارهای اساسی در زمینه کاهش برق است.
وی گفت: فرهنگ استفاده صحیح از انرژی در گرو آموزش و نهادینه شدن است و در این راستا همه دستگاه‌ها باید همکاری داشته باشند.
رفیعی افزود: کار جمعی و مشارکتی در امر صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف برق نقش حیاتی را برای تحقق اهداف کشور در زمینه شکوفایی اقتصادی در بر دارد.
وی با اشاره به فرا رسیدن فصل تابستان گفت: کولرهای گازی از جمله پرمصرف‌ترین وسایل خانگی هستند و استفاده از آنها می‌تواند هزینه سنگینی را در پی داشته باشد.
۱۳ تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۱۲
تعداد کلیک: ۲,۰۹۲
اظهار نظر و امتیاز دهی
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.